» » » راهکارهای تعیین هدف و رسیدن به آن

راهکارهای تعیین هدف و رسیدن به آن

تاریخ :
نویسنده : Admin
نظرات : 0
بازدیدها : 161
  • 3

راهکارهای تعیین هدف و رسیدن به آندر این مطلب راهکارهایی برای تعیین اهداف و متمرکز ماندن بر روی آنها ارائه می‌کنیم که به وسیله عمل به آنها می‌توانید رویاهای خود را به اهداف مبدل و اهداف خود را با موفقیت به سرانجام برسانید.

1 ـ اهداف واضح و مشخص تعیین کنید
برای آنکه یک هدف تعیین کنید باید بتوانید با کلیدهای زیر به سوالهای اساسی در مورد آن پاسخ دهید:
چه؟ چرا؟ چه زمانی؟
بایستی تمام جنبه‌های هدف را کاملا در نظر بگیرید و مشخص کنید که دقیقا به چه نقطه‌ای و در چه زمانی میخواهید برسید.
برخی از خصوصیات ثابت اهداف بشرح ذیل است :

الف ـ اهداف باید قابل اندازه‌گیری باشند
اگر هدف شما قابل اندازه‌گیری نباشد در طی جریان حرکت به سوی هدف نمی‌توانید میزان پیشرفتتان را اندازه گیری کنید. اهداف باید بگونه ای باشند که در مراحل تلاش برای رسیدن به هدف بتوانید تشخیص دهید که کجای راه هستید و چه‌ مقدار به هدفتان نزدیک شده اید.

ب ـ اهداف بایستی دست یافتنی باشند
هدفی شما نباید بیش از حد رویایی و غیرقابل تصور باشد، باید هدفی را تعیین کنید که در زندگی واقعی و شرایط فعلی قابلیت دست یافتن به آن وجود داشته باشد.

ج ـ اهداف باید مرتبط باشند
اهدافتان باید با شما و ارزش ها و شخصیتتان ارتباط و تناسب داشته باشد ؛ اهدافتان را بر اساس علایق و ارزشهای عمیق و اساسی خود تعیین کنید تا معنای بیشتری برای شما پیدا کنند. برای اینکه در راه رسیدن به هدف انگیزه خود را حفظ کنید باید صد در صد با هدفی که در نظر دارید تناسب داشته باشید.

د ـ اهداف باید دارای محدوده زمانی باشند
برای رسیدن به اهدافتان مهلت و موعد مشخص تعیین کنید، در غیر این صورت اهداف شما همان رویاهایی باقی می‌مانند که هیچ وقت به واقعیت تبدیل نمی‌شوند.
با تعیین کردن مهلت برای اهداف ، خودتان را متعهد می‌کنید که در راه دستیابی به آن تلاش کنید.

2. اهدافتان را بنویسید و در معرض دید قرار دهید
وقتی که اهداف خود را می‌نویسید ، در واقع بخش زیادی از آن را انجام داده‌اید.
تحقیقات نشان داده ۷۶ درصد از کسانی که اهداف خود را روی کاغذ می‌آورند و متعهد می‌شوند که گزارش هفتگی از میزان پیشرفت خود تهیه کنند و آن را با دیگران در میان می‌گذارند، در رسیدن به اهداف خود موفق می‌شوند.
نوشتن اهداف ( روی کاغذ ) آنها را به واقعیت نزدیک می‌کند ، با این کار اهداف شما به جای اینکه بصورت یک رویا در ذهنتان باقی بماند به کلماتی قابل لمس روی کاغذ تبدیل می شوند.

3. اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید
اهداف بزرگ دور از دسترس و سخت به نظر می‌رسد اما اگر آنها را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید دستیابی به آنها ساده‌تر می‌شود.
اهداف بزرگ را باید به قطعات کوچکتر روزانه و هفتگی تقسیم کنید و با تحقق آنها پله پله به قله موفقیت نزدیکتر شوید، در غیر اینصورت ممکن است در طول زمان و تاخیر در تحقق رویاهایتان بتدریج انگیزه و اشتیاق خود را از دست بدهید و دست از تلاش بردارید.

4. برنامه ریزی کنید و به آن متعهد باشید
تدوین یک برنامه‌ی جامع و سنجیده بهترین کاریست که می‌توانید در راه رسیدن به هدف برای خود انجام دهید. کمی زمان صرف این کار مهم کرده و همه‌ اهداف کوچکتر روزانه و هفتگی خود را یکجا جمع و مدیریت کنید. به این ترتیب راحتتر می‌توانید میزان پیشرفت خود را بسنجید. همچنین بهتر است این برنامه عملیاتی را با کسی در میان بگذارید تا برای انجام آن متعهد شوید.

5. اهداف خود را در طول روز هر چه زودتر به انجام برسانید
از ساعات اولیه‌ روز به بهترین شکل ممکن استفاده و برنامه‌های در نظر گرفته شده را به انجام برسانید.
با اینکار در طول روز هم از اینکه صبح مفیدی داشته اید احساس خوبی همراه شما خواهد بود و برای تلاش بیشتر و انجام کارهای مفید دیگر شوق و زمان کافی در اختیار دارید.

6. در مورد اهداف خود با دیگران صحبت کنید تا پیگیر آن باشند
اگر بدانید دیگران تلاش و پیشرفت شما را در مسیر تحقق اهدافتان زیر نظر دارند و دنبال می‌کنند، باعث ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر شما خواهد شد. اگر یک دوست یا مشاور خوب داشته باشید تا نقش یک فرد مشوق را برای شما بازی کند و هر زمان که لازم است برای ادامه‌ تلاش به شما تلنگر و انگیزه‌تان را شارژ کند با ملاحظه بهره‌وری و اثربخشی این شیوه به ارزش فوق‌العاده‌ آن پی خواهید برد.

7. مطمئن شوید که اهدافتان شما را به وجد می‌آورند
اهدافی که برای خود تعیین می‌کنید باید در زندگی شما منبع شادی و لذت باشند. این اهداف باید آنقدر قدرتمند باشند که به یکی از دلایل اصلی شما برای برخاستن از خواب و شروع یک روز دیگر مبدل شوند.
اگر اهدافتان توان آن را ندارند که شما را به هیجان بیاورند و محرک تلاش بیشتر نیستند باید در آنها تجدید نظر کنید.

8. از زبان مثبت در تعیین اهداف خود استفاده کنید
تعیین هدف و تلاش برای رسیدن به آن باعث تغییر در شما می‌شود‌؛ به فردی با نگرش مثبت تبدیل می‌شوید و شوق زندگی را در شما برمی‌انگیزد. اهداف شما باید بازتاب دهنده این جنبه‌های مثبت باشند. مثلا به جای اینکه بگویید "هدف من امروز این است که در کارم اشتباه نکنم." از این جمله استفاده کنید: "هدف من امروز این است که عملکرد عالی داشته باشم."
همین تفاوت کوچک در عباراتی که بکار می‌برید موجب تغییر نگرش شما می‌شوند؛‌ بجای اینکه هدفتان در سطح اشتباه نکردن سرکارتان باشد روزتان را با تلاش برای عالی بودن شروع می‌کنید. پس در تعیین اهدافتان از کلمات مثبت استفاده کنید و شاهد تاثیرات فوق العاده و شگفت انگیز آن باشید.

9. برای ابعاد و جوانب مختلف زندگی‌ خود هدف داشته باشید
اهداف خود را فقط به پیشرفت شغلی و مسائل کاری محدود نکنید. برای هر کدام از بخشهای زندگی اهدافی تعیین و خودتان را در ابعاد مختلف زندگی به چالش بکشید ؛ در مسائل اقتصادی ، روابط خانوادگی ، روابطتان با دیگران ، تحصیل ، مسائل دینی و معنوی ، ورزش ، سلامتی و حتی اهداف تفریحی و ماجراجویانه.
برای هرکدام از بخشهای زندگیتان که برای شما ارزش دارند باید هدفی در نظر بگیرید، این اهداف رشد و پیشرفت شما را در تمام ابعاد زندگی به ارمغان خواهند آورد.

10. بجای اهداف عملکردی ، اهداف نتیجه‌ای تعیین کنید
بطور مثال فرض کنید که هدف شما شرکت در یک المپیاد علمی بین المللی است که سالی یکبار در آمریکا برگزار می شود. برای رسیدن این هدف برنامه ریزی و تمرینات و مطالعه روزانه خود را دنبال می‌کنید و به سطح علمی مناسب فوق العاده ای هم می‌رسید. زمان برگزاری المپیاد میرسد و آماده اخذ ویزا برای مسافرت به آمریکا برای شرکت در المپیاد میشوید که با دستورالعمل جدید ترامپ ویزای شما صادر نمیشود!
تمامی مراحل را بدرستی و در سطح عالی انجام داده اید ولی شرایطی خارج از پیش بینی و کنترل شما در آخرین مرحله مانع از رسیدنتان به هدف نهایی میشود ، ولی این به معنای شکست شما نیست.
درست است که ظاهرا به نتیجه مورد نظر نرسیده اید ولی در حال حاضر شخصی هستید که آمادگی کامل برای شرکت در آن المپیاد یا هر المپیاد و رویداد مشابه دیگری را کسب کرده اید و این تحول و آمادگی به مراتب از نتیجه مهمتر است ، شما دیگر هیچگاه آن فرد سابق نخواهید بود.
پس هنگام در نظر گرفتن اهداف برای خود از این نوع جملات استفاده نکنید: "هدف من شرکت در المپیاد ماه فوریه است." بجای آن از چنین جملاتی استفاده کنید: "هدف من این است که تا ماه فوریه آمادگی شرکت در المپیاد را کسب کنم."

 


و در پایان آیا شما در زندگی هدفی برای خود دارید؟
اگر پاسخ منفی است ، باید همین الان تصمیم بگیرید و بجای اینکه دست روی دست بگذارید و منتظر باشید که تقدیر چه چیزی برای شما به ارمغان خواهد آورد قدمی بردارید و برای ساختن آینده‌ای که دوست دارید با تعیین اهداف مشخص و تلاش برای تحقق آنها اقدام کنید.

 

به کانال رسمی کافه انگیزه در تلگرام بپیوندید.
کانال تلگرام کافه انگیزه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید